Top
Зошто е добро да се пие млака вода со лимон?

Зошто е добро да се пие млака вода со лимон?

Независно од тоа што работите и кое годиште сте, многу е важно како го започнувате денот. Пиењето чаша млака вода со пола цеден лимон е утрински ритуал кој ќе го подобри вашето здравје во значителна мера.

 • Ја балансира рН вредноста
 • Иако содржи лимонова киселина, лимонот има алкална база и не резултира со киселост во телото.

 • Го хидрира лимфниот систем
 • Овозможува да го започнете денот рехидрирани. Кога организмот е дехидриран, не може правилно да ги извршува своите функции, што доведува до натрупување на токсини во телото, стрес и запек.

 • Помага при варење на храната
 • Го стимулира дигестивниот тракт, ја подобрува способноста на телото да апсорбира хранливи материи, и содржи витамини и минерали кои помагаат при ослободување на токсините.

 • Го зајакнува имунитетот
 • Лимонот е богат со витамин Ц и калиум. Тоа значи дека помага при настинки, го регулира крвниот притисок и ги стимулира мозочните функции.

 • Претставува природен диуретик
 • Помага да ги исфрлиме непотребните материи бидејќи ја зголемува потребата за мокрење, па на тој начин се ослободуваме многу побрзо од токсините.

 • Ја чисти кожата
 • Витаминот Ц помага при намалување на борите и неправилностите на кожата. Го прочистува целиот организам, а со тоа и кожата.

 • Помага при слабеење
 • Лимонот има големо количество на пектин кој помага во потиснување на апетитот, а со тоа помага во намалување на килограмите.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>