Top
vitamin-b12

Која храна е богата со витамин Б12?

Витаминот Б12 е една од најважните хранливи материи за нашето тело, а неговиот недостаток може да предизвика многу нарушувања и проблеми во човечкото тело.

Овој витамин е важен за црвените крвни клетки, тој е хранa за мозокот и важен за правилна функција на нервниот систем. Со стареењето, внесот на овој витамин станува уште позначајно. Месото и производите од животинско потекло се главните извори на овој витамин, и затоа вегетаријанците честопати имаат проблеми со недостаток на витамин Б12. Некои од симптомите на овој недостаток на витамин се замор, мускулна слабост, гадење и слично.

Покрај месото, постојат многу други извори на витамин Б12, а некои од најважните се: јајца, јогурт, млеко, туна, житарки и морски плодови.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>