Top
Ovoshna_salata_iLike_mk

Кинеските нутриционисти со поинаков став за појадокот

Што треба да се јаде наутро за го зачувате своето здравје и да го спречите таложењето на вишокот килограми? Кинеските нутриционисти го разбија митот за тоа дека појадокот мора да биде обилен и дека мора да јадете рано наутро.

Тие се залагаат за нешто сосема спротивно!

Според нив, појадокот би требало да биде лесен и да се јаде подоцна. Преобилниот појадок би можел да доведе до натрупување на маснотии. Стручњаците исто така составиле список на намирници кои треба да се јадат наутро. На списокот се:

1) Јајца,
2) Зобена каша со овошје или со суво овошје,
3) Мусли со сок или млеко,
4) Јогурт со овошје,
5) Салата од зеленчук и зелени растенија,
6) Младо сирење со овошје,
7) Леб од житарки,
8) Овошна салата,
9) Нискокалорично сирење, и
10) Каша од хелјда со млеко.

Идеално време за појадок е околу 11 или 12 часот.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>