Top
naut

Храна која го решава проблемот со спиењето

Еден од најдобрите растителни извори на магнезиум и други хемиски соединенија кои придоенсуваат за добар сон е наутот. Оттаму претставува идеален избор за вечера на сите кои страдаат од несоница.

Гарбанцо семињата содржат сложени јаглени хидрати кои му помагаат на нашето тело да произведува серотонин. Иако серотонинот е почесто поврзан со добро расположение, овој невротрансмитер всушност се претвора во мелатонин во пинеалната жлезда на мозокот, што е неопходно за нашиот сон.

Пред спиење е важно да се избегнува храна што собира шеќер во крвта, како што е голема чинија со тестенини.

Подобар избор е храна со низок гликемиски индекс, а наутот дефинитивно припаѓа во оваа категорија. Покрај тоа, содржи високи нивоа на магнезиум, кој игра улога во повеќе од 300 различни биохемиски реакции во телото кои контролираат сè, од регулирање на шеќерот во крвта и крвниот притисок до производство на енергија и спиење.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>