Top
crveno_vino

Дополнителни причини да се напиете чашка црвено вино

Доколку сте љубители на црвенотo вино и истото сакате да го консумирате со ручекот или вечерата, треба да знаете и неколку причини поради кои се препорачува секојдневно негово консумирање во умерени количини (една чаша дневно).

 • Го намалува холестеролот
  Црвеното вино содржи флавоноиди, кои дејствуваат како антиоксиданси и го намалуваат нивото на ЛДЛ – лошиот холестерол.
 • Го штити срцето и крвните садови
  Антиоксидансите во црвеното вино, кои се нарекуваат полифеноли, помагаат во заштита на крвните садови, а со тоа го заштитуваат и срцето. Тие, крвните садови ги прават флексибилни и спречуваат згрутчување на крвта.
 • Го контролира нивото на шеќер во крвта
  Лушпата на црвеното грозје е заслужна за намалување на нивото на шеќер во крвта. Освен тоа, таа е богата со ресвератрол, кој го регулира шеќерот во крвта, што е особено важно за дијабетичарите.
 • Го подобрува памтењето
  Освен што го намалува крвниот притисок и го регулира нивото на шеќер, ресвератролот го подобрува памтењето. Виното ја подобрува циркулацијата, што го снабдува мозокот со доволно крв.
 • Помага во слабеењето
  Црвеното вино содржи пицеатанол, состојка која го забрзува варењето на храната. Освен тоа, оваа состојка го забавува растот на масните клетки во организмот.Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>