Top
sok-od-citron

Ако јадете мрсна храна треба да пиете сок од цитрон

Ако сте љубители на мрсна храна, истовремено треба да пиете сок од цитрон, бидејќи на тој начин ќе ги намалите шансите за дебелеење за пет пати. Пектинот кој го содржи цитронот ја намалува апсорпцијата на маснотиите од храната и на тој начин телото веднаш ги исфрла од телото.

Сокот од цитрон веќе подолго време е познат како сојузник на витката линија, а новото истражување на едно училиште од Калифорнија покажува дека тој не помага само во слабеењето, туку и го спречува дебелеењето. Научниците утврдиле дека идеален начин е да се консумира овој сок кога се јаде мрсна храна, особено пржена. Активните состојки како пектин и феноли ја намалуваат апсорпцијата на маснотии и можноста за нивното таложење се намалува. Во спроведената студија, луѓето биле поделени во две групи. Едните со оброкот добивале сок од цитрон, а другите вода. Двете групи јаделе иста количина, а после 3 месеци оние кои го пиеле сокот се здебелиле 20% помалку. Освен тоа, научниците утврдиле дека тие имаат постабилна и пониска вкупна вредност на шеќер во крвта, па затоа го препорачуваат овој сок ако превенција од дијабетес.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>