Top
deplacija

Трикови за безболна депилација

Сигурно веќе знаете дека депилација треба да избегнувате пред или за време на месечниот циклус, а после неа треба да носите удобна памучна облека за да не ја воспалите кожата.

НЕ ПИЈТЕ КАФЕ ИЛИ АЛКОХОЛ
Алкохолот и кафето ја прават кожата почувствителна. Наместо кафе, испијте шише вода, која ќе ја хидратизира кожата.

НАМАЛЕТЕ ГО ВНЕСОТ НА СОК
Недела дена пред закажаниот термин за депилација исчистете го телото од киселини. Киселините од овошните сокови ја прават кожата чувствителна, a депилацијата ќе биде поболна.

НЕ НАНЕСУВАЈТЕ ПУДРА
Ако планирате депилација на надусници или веѓи, истиот ден не ставајте пудра на лицето. Таа ги затвора порите, фоликулите стануваат поцврсти и тешко е да ги отстраните.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>