Top
Majka

Навики кои ќе ве направат супер мајка

Ако сте мајка, во еден момент сте полни со енергија и уживате во сè што се случува околу вас, додека во друг момент сте исклучително уморни и не можете да најдете начин да ги промените работите на подобро. Овие подеми и падови како што растат децата се сосема нормални за една мајка. Сепак, ова не го прави вашиот живот помалку хаотичен. Она што навистина ви треба освен разбирање и тапкање по рамениците со зборовите „сето тоа ќе помине еден ден“ е да направите промена. Треба да создадете рамнотежа во вашиот живот и да создадете повеќе места за среќа во вашиот живот благодарение на тоа. Она што ви треба се здрави навики кои ќе ве направат посреќна мајка.

Најдете време за себе и за она во што уживате
Дефинитивно најважниот совет за секоја млада мајка. Иако е важно да се фокусирате на децата, исклучително е важно да не заборавите на себеси. Грижата за себе и за нештата во кои уживате лично е важна за одржување на здрава врска со вашето внатрешно битие. Најдете време во текот на денот или неделата кога сте само свои. Исклучете се од остатокот од светот и направете нешто во кое уживате само вие. Ако немате на кого да ги оставите вашите деца, искористете го времето кога спијат да прочитате добра книга, да медитирате, да сликате, да пишувате или нешто друго што би ви пружило задоволство.

Поминувајте време на отворено
Нека ви стане навика да ја напуштите куќата еднаш дневно, барем 15 минути, без оглед на времето. Кратката прошетка околу зградата и свежиот воздух ќе ви го избистрат умот и ќе ви ја исчистат енергијата. Ова е особено важно ако сте имале напорен ден и ако вашите мисли се преоптоварени. Однесете ги децата во парк и уживајте гледајќи ги како играат.

Вежбајте
Веројатно знаете колку е важно да го одржувате вашето тело во добра форма. Покрај менталното и физичкото здравје клучно е за добро расположение. За жал, додека се мали децата, не е лесно да се најде време и простор за вежбање. Но, не дозволувајте тоа да ви послужи како изговор. Децата се оние кои сакаат да прават што било со своите родители, дури и да вежбаат. Изберете време во текот на денот кога тие се најактивни, вклучете ја музиката и започнете со танцување или гимнастика. Вашите мали љубопитно ќе ве следат.

Охрабрувајте ги децата да играат сами
Една од работите што може да создаде голем товар е обидот за постојано играње на децата. Охрабрувајќи ја неговата независна игра, го учите вашето дете дека не му треба некој да го забавува затоа што има своја фантазија. Ако некое дете користи изговор во форма на досада, знајте дека ова е само негов начин да ве манипулира. Исто така, ова не значи дека никогаш не треба да си играте со вашето дете, едноставно балансирајте.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>