Top
bela_crvena_zelka

Бела или црвена зелка, која е поздрава?

Зеленчукот и овошјето се добри за нашето здравје, но некои варијанти се подобри од другите. Еден вид може да содржи повеќе витамини, нутриенти или шеќер – од друг вид.

Што е разликата помеѓу белата и црвената зелка?

Црвената зелка содржи повеќе витамин А, железо и флавоноиди од белата.

„Зелката од било кој вид е одличен извор на фитохемикалии за кои се верува дека спречуваат развој на канцери“, вели нутриционистката Фиона Хантер. Таа вели дека и двата зеленчука се одличен извор и на витамин Б, кој е чувар на енергијата. Сепак, црвената зелка има некои неверојатни состојки. На пример, содржи 10 пати повеќе витамин А, кој е многу важен за здравјето на очите. Исто така, содржи и два пати повеќе железо, а поради својата „црвена“ боја и 36 антиоксиданси кои се докажани заштитници од настанување на рак, како и докажани чувари на меморијата.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>