Top
Happy couple

Како да ја победите кризата во врската или бракот?

Секоја љубовна врска или брак во одреден период поминува низ криза. Психологот д-р Бил Клук, им помогнал на многу парови да поминат низ најтешките периоди во нивната врска. Тој посочува неколку едноставни совети за тоа како да се изгради силна, среќна врска.

  • Потсетете се на љубовта која ја негувате едни за други, дури и во најтемни времиња и во секоја ситуација.
  • На прво место ставете ја вашата врска, а не желбата да бидете во право, а пред сè да размислите за хармонија и мир во бракот или врската.
  • Останете смирени и покрај фактот дека сè во вас бара одмазда и вратете се на масата за преговори со сочувство и желба да најдете компромис.
  • Направете ја вашата врска врвен приоритет и ставете ја прва на дневниот распоред.
  • И покрај желбата да си заминете, сослушајте го вашиот партнер и продолжете го разговорот со разбирање и љубезност.
  • Одговорете на критиката со разбирање, без прибегнување кон непочитување и лутина.
  • Сфатете дека конфликтите се неизбежни, но продолжете да бидете сигурен и драг партнер.
  • Разберете дека љубовта не е дадена, туку е родена од вашата љубов кон друга личност.
  • Нека вашиот партнер биде личност која ве инспирира и ве прави среќна. Изградете ја вашата врска врз љубовта, љубезноста и разбирањето.Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>