Top
toplo_cokolado

Рецепт за совршено топло чоколадо

За многумина, топлото чоколадо е омилен пијалок во есенските и зимските денови. Конкретно овој рецепт, освен што ќе ви овозможи слатко уживање, истиот влијае врз кардиоваскуларниот систем, ја ублажува кашлицата и ги смирува тегобите во желудникот.

Потребни состојки:
– 150g чоколадо со најмалку 60% какао
– 200ml полномасно млеко
– 200ml слатка павлака
– 1 мала лажица кафеав шеќер
– прстофат сол
– малку цимет

Подготовка:
Чоколадото исецкајте го на ситни парчиња. Во сад ставете ги млекото и слатката павлака да се варат на средна температура. Откако ќе почне да врие, прелијте го исецканото чоколадо со нив и мешајте додека не добиете густа кремаста смеса. На крај додадете прстофат сол, кој ќе го појача вкусот на чоколадото, и малку цимет. По желба, наместо цимер може да додадете мускантно оревче, рендан свеж ѓумбир или чили во прав.
Оставете коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *