Top
kolacinja-od-susam

Рецепт за колачиња со сусам

Денес ви презентираме еден рецепт за вкусни колачиња со сусам.

Потребни состојки:
1,5 чаша пченично брашно
1/2 лажичка сода бикарбона
1/4 лажичка морска сол
1/4 чаша таан
1/4 чаша маслиново или кокосово масло
1/3 чаша сусам
2-3 лажици мед

Подготовка:
Измешајте го брашното, морската сол и сода бикарбоната во соодветна длабока чинија. Посебено соединете мед, паста од сусам и маслиново масло. Потоа земете чаша брашно и измешајте се заедно. Направете топчиња од подготвената смеса и оставете ги во фрижидер 30 минути. Извалкајте ги топчињата во сусам, и наредете ги на плех за печење со хартија. Печете ги колачињата во загреана рерна на 180 степени додека не заруменат.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>