Top
dieta

Зошто не ви успеваат диетите?

Диетите кои се базирани на намалување на количеството на храна кое го внесуваме најчесто имаат краткорочен ефект, бидејќи по извесно време килограмите се враќаат.

Експертката за здрава исхрана и нутриционизам, Витни Стјуарт вели дека поголемиот број на популарни диети имаат строги правила и најчесто се засновани на помала количина на внесување на храна, броење на калории и исклучување на шеќерите од исхраната. Според неа, ваквите правила се невозможни на долг рок.

Таа смета дека подобрата варијанта за слабеење е внимавањето, односно дека може да консумирате сѐ, но притоа да биде избалансирано, што не значи дека секој ден би требало да јадете слатки и брза храна, туку одвреме – навреме. Во исхраната треба да внесете што повеќе ошовје и зеленчук. Тајната е во физичката активност, односно во трошењето на храната што сте ја изеле.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>