Top

НАСА објави спектакуларна панорамска фотографија од Марс

НАСА, американската агенција за истражување на вселената, објави досега најспектакуларни фотографии од површината на Марс кои се снимени со специјална камера поставена на роверот Opportunity кој е наменето за истражување на површината на Црвената планета.

Фотографиите се објавени по повод двојниот јубилеј – 15 години работа на Марс од страна на НАСА и 3.000 стандардни марсовски дена кои Opportunity ги помина на оваа планета.Панорамската снимка е составена од 817 фотографии направени во периодот од 21.12.2011 година до 08.05.2012 година.

Opportunity и неговиот близнак Spirit се спуштија на Марс во 2004 година, а според првичните планови, нивната мисија требаше да трае 90 дена.
Наредниот месец на Црвената планета треба да се спушти возилото Curiosity кое носи најсофистицирана опрема за земање примероци од карпите и тлото, како и процесирање на податоците од истражувањето.

Кликнете ТУКА за да ги погледнете нашите денешни содржини.

Станете наш facebook фан.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>