Top
tijana-dapcevic-eurosong-ilike-mk

Слушнете ја песната со која Тијана Дапчевиќ ќе настапи на „Евровизија 2014“

Синоќа беше претставена песната со која Тијана Дапчевиќ ќе ја претставува Македонија на 59-тото издание на „Евросонг“. Песната има две верзии, македонска и англиска. Насловот на македонската верзија е „Таму кај што припаѓам“, а на англисклата „To the sky“. Музиката за евровизиската тема ја потпишуваат Дарко Димитров и Лазар Цветкоски, додека пак, аранжманот и продукцијата се дело на Дарко. Зборовите на „Таму кај што припаѓам“ ги напиша Елена Ристевска, а за „To the sky“ се погрижија Елена, Дарко и Лаура Роска од Романија.

Изборот на песна за Евровизија оваа година се одржува во Копенхаген, Данска од 6-ти до 10-ти мај. Македонија настапува во второто полуфинале на 8-ми мај.

ТАМУ КАЈ ШТО ПРИПАЃАМ

TO THE SKY
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>