Top
mandarini

Зошто треба да јадете мандарини?

Мандарините имаат многу здравствени придобивки, кои мора да ги имате предвид.

Полни со антиоксиданси
Погледнете ја хранливата вредност на мандарините и ќе видите моќна електрана полна со витамини. Тие имаат повеќе од една четвртина од препорачаната доза на витамин Ц по чаша. Тие исто така имаат антиоксиданси како што се бета-каротин, лутеин и зеаксантин. Овие каротеноиди помагаат да се одржат очите и кожата здрави.

Го забрзуваат растот на косата
Мандарините исто така содржат витамин Е и Б12 за да ја одржат вашата коса полна и силна. Додадете малку сок од мандарини во маслото за коса за природен сјај.

Придобивки во регулирање на телесната тежина
Плодовите од мандарина се полни со влакна. Влакната ви овозможуваат да се чувствувате сити подолго и го одржува вашиот дигестивен систем во движење. Ова ќе ви помогне да ја одржите саканата тежина.

Здрави коски
Магнезиумот, калциумот и фосфорот што се наоѓаат во мандарините придонесуваат за здравјето на коските.

Го регулира крвниот притисок
Редовното јадење мандарини може да ви помогне да го контролирате крвниот притисок. Влакната, калиумот и антиоксидансите во овошјето го одржуваат непречениот проток на крв и одржуваат низок крвен притисок.

Промовира добар холестерол
Видот на влакна во мандарините и пектинот ја спречува апсорпцијата на лошиот холестерол во цревата. На тој начин добриот холестерол што го јадете има поголеми шанси да заблеска.

Здравје на имунолошкиот систем
Мандарините имаат хранливи материи кои помагаат да се залечат раните и да се спречи настинка. Нивното конзумирање исто така може да помогне во варењето и нервниот систем, намалувајќи ги повраќањата и грчевите во мускулите.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>