Top
masni

Зошто не можете да ги изгубите вишокот маснотии од стомакот?

Покрај естетски причини, масните наслаги на овој дел од телото треба да се намалат од здравствени причини. Дебелината го зголемува ризикот од дијабетес, срцеви заболувања, замастен црн дроб и метаболен синдром. Ако се грижите за вашата исхрана и се занимавате со физичка активност, а сепак имате вишок маснотии на стомакот, ние ќе ви откриеме каде можеби грешите.

Прескокнувате оброци
Имаме добри вести за вас: треба да јадете за да изгубите вишок килограми. Првото прескокнување на појадокот (а потоа и другите оброци) ве прави повеќе склони кон прејадување во подоцнежните вечерни часови. Нека вашите оброци се состојат од комбинација на протеини, сложени јаглехидрати и здрави масти. Јадете многу зеленчук и овошје, бидејќи оваа храна е богата со растителни влакна.

Не внесувате доволно маснотии
Одредени здрави масти (омега 3) ни помагаат да согоруваме маснотии, колку и да звучи контрадикторно. Ако сакате да го отстраните вишокот од стомакот, вклучете авокадо, мрсна риба и ореви во вашето дневно мени.

Пиете калорилни пијалаци
Засладени пијалоци, алкохол, овошни сокови, диетални сокови и кафе со млеко и разни други адитиви, како и индустриски ладени чаеви се полни со празни калории. Наместо овие пијалоци, изберете вода, во која можете да исцедите половина лимон за поубав и освежителен вкус.

Дехидрација
Водата за пиење е клучна за нашето здравје, но и за потенка половина. Покрај тоа, водата ќе ви помогне да го отстраните чувството на надуеност и тежина во стомакот.

Избегнувате тренинг
Кардио тренингот е многу важен за согорување на маснотиите, но е поефикасен доколку во тренингот е вклучен и тренинг со тежина. Кревањето тегови помага да се изградат мускули и согоруваат маснотии.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>