Top
Ren

Зошто да вклучите рен во својата исхрана?

Вкусот на ренот е јасен и лут, а малите количини се доволни да се користат за да се има придобивки од неговите лековити својства. Понекогаш дури и тоа мало количество може да ги запечати носот и очите и да остави впечаток дека вашите синуси ќе се распаднат после тој залак.

Дека е здрав ренот сведочи фактот дека содржи пет пати повеќе витамин Ц од лимоните и портокалите, а единствената храна која има поголема содржина на овој витамин е калинка и црна рибизла. Богат е со протеини, јаглени хидрати, минерални соли, бета-каротен, есенцијални масла, железо, цинк, калиум, магнезиум, калциум, фосфор и финтоциди, кои се природни антибиотици. Има антибактериски, антивирусни и антимикробни својства, што го прави незаменлив кај различни видови воспалителни процеси, од грлото, носот, синусите, непцата, белите дробови. Се покажа дека е многу ефикасен во лекувањето на воспалените рани и воспалените чиреви на кожата предизвикани од бактериска инфекција. Исто така, се покажува како многу ефикасен во лекувањето на ревматизам, невралгија на лицето и телото, болки во зглобовите и слично. Неговиот најважен ефект е врз респираторниот систем – се користи како домашен лек за кашлање, воспаление на синусите, воспаление на грлото, увото и носната мукоза, сè до поблаги форми на бронхитис и пневмонија, каде се користи како додаток на лек кој отстранува непријатни и тешки симптоми на болеста.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>