Top
policisticni

Симптоми на полицистични јајници и алтернативно лекување

Јајниците се орган кој е одговорен за репродукција, но исто така и за одржување на рамнотежата на половите хормони што ги продуцира. Тие го регулираат менструалниот циклус, овозможуваат зрелост и ослободување на јајце клетките и произведуваат хормони на естроген и прогестерон. Полицистичниот оваријален синдром, освен што предизвикува неплодност, може да доведе до голем број други проблеми. Полицистичен јајник е синдром кој ја менува големината на јајниците и каде што серија мали фоликули може да се видат меѓусебно поврзани и чија големина е најмногу 7 до 8 mm во дијаметар. Овој синдром се јавува кај околу 3% од адолесцентите и возрасните жени. Може да се случи веќе со првиот период, а кај млади девојки, дијагнозата на ПЦОС релативно често се дијагностицира во случај на неправилни циклуси за време на пубертетот.

Промена на менструалниот циклус, косата и кожата, нагло зголемена тежина и неплодност се само дел од проблемите со кои се соочуваат жените со полицистични јајници.

Алтернативните методи на лекување вклучуваат здрава исхрана и менување на лошите навики. Се препорачува да се консумираат храна богата со есенцијални масни киселини, протеини и фитоестрогени. Во вашата секојдневна исхрана, вклучете многу житни култури, овошје и зеленчук, протеини, контролирајте го внесот на јаглени хидрати и масти. Контролирајте го внесот на калории, подолго џвакајте ја храната и почекајте 20 минути по оброкот за да видите дали сакате да јадете нешто слатко. Со губење на тежината, исто така се важни и други фактори на живот, како што се физичка активност, престанок на пушењето и земање алкохол и усвојување на здрав начин на живот. Бидете сигурни дека ќе практикувате појадок за да го активирате метаболизмот, да пиете многу течности и редовно да се рекреирате. Опуштете се и пронајдете начин да го ослободите стресот што влијае на нивото на хормоните во вашето тело. Доколку е потребно, посетете психотерапија за да го намалите стресот.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>