Top
Postenje-iLike-mk

Постењето го подобрува здравјето

Сите ние многу добро знаеме дека постот е вистинско искушение за телото и душата, но помалку е познато дека по постењето здравјето значително се подобрува.

Кога е во прашање срцето, после постот многу помалку крв оди во дигестивниот тракт и таа се пренасочува во другите делови на телото, а како резултат на тоа срцето беспрекорно функционира.

Исто така, постот овозможува токсините што побрзо да се елиминираат од белите дробови.

Во текот на постите се прочистува и желудникот бидејќи од него се исфрлаат сите штетни материи.

Видеото прикажува што точно се случува во организмот за време на постот.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>