Top
tiroidna

Храна која не треба да ја консумирате ако имате проблем со тироидната жлезда

Штитната жлезда е важен дел од нашиот организам бидејќи влијае на работата на сите органи во нашето тело.

Најчестите заболувања поврзани со оваа жлезда се хипертироизата, кога жлездата лачи преголемо количество на хормони и хипотироиза, кога излачувањето на тироидните хормони е намалено.

Во случај на хипертиреоза избегнувајте да јадете:

• Храната богата со јод како алги и морски плодови
• Полномасно млеко
• Рафинирано брашно
• Црвено месо
• Млечни производи

Доколку пак имате проблем со хипотиреоза одбегнете да консумирате:

• Храна кој оневозможува апсорбција на јод (просо, сенф, спанаќ, карфиол, брокули)
• Соја и соини производи
• Храна која содржи високо ниво на глутен
• Брза храна
• Праски и круши
Оставете коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *