Top
Caj magdonos

Чај против камен и песок во бубрезите

Бубрезите се органи за кои не размислуваме многу, а чија работа е особено важна за целиот организам.

Добрата функција на бубрезите, исто така, овозможува одлична апсорпција на хранливите материи од храната, подобра апсорпција на хранливи материи и витамини, зајакнување на имунитетот и добивање повеќе енергија.

За подобра функција на бубрезите, а со тоа и на целото тело, треба да вклучите чај за здрави бубрези. Најдобрата опција е природни состојки од проверено потекло.

Чај од магдонос
Иако магдоносот првенствено се користи како зачин, може да послужи и како одличен чај за камен или песок во бубрези. Полн е со минерали и витамини како калциум, калиум и железо и витамин Ц, кој содржи дури и повеќе од лимон. Тие исто така содржат антиоксиданси кои играат важна улога во заштитата на телото од болести и развој на клетките на туморот. Чајот од магдонос е диуретик и ја чисти кожата. Се подготвува од 15 грама лисја од магдонос, брз кои треба да се истури врела вода и да се остават да отстојат до десет минути.

Чај од смрека
Чајот од смрека може да биде многу добар природен лек, бидејќи има антибактериски и антифунгални својства, помага при инфекции на уринарниот тракт и дигестивни проблеми. Овој чај за здрави бубрези помага и кај дијабетес и го намалува нивото на липиди во крвта.

Чај од глуварче
Глуварчето се користи како лековито растение многу години, и сите делови од растението може да се користат за подготовка на чај за бубрези, но само треба да бидете внимателни бидејќи коренот на глуварче има интензивен вкус. Содржи витамини А, Б, Ц, Е и К, железо, магнезиум, калиум, калциум и инсулин, што го стимулира растот на добрите бактерии во телото. Овој пијалок делува како диуретик, помага во здравјето на црниот дроб и има способност да спречи инфекции на уринарниот тракт.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>