Top
sreka

Навики кои ќе Ве направат посреќни

Секогаш е вистинско време да ги усвоите овие навики, а истите ќе Ве направат посреќни.

Вежбајте секое утро кога имате можност
Знаеме дека е послатко да се свиткате во топол кревет, но вежбањето на почетокот на денот е многу пати подобро за вас. Ќе бидете посмирени и поопуштени во текот на денот, нема да морате да одите во теретана по напорниот ден на работа, ќе се чувствувате мотивирани и исполнети, а најдобро од сè, ќе го имате небото ниво на ендорфин високо од почетокот на денот!

Правете пауза
Работа, работа и само работа на крајот ќе доведе до физички и психички замор. Почестете се со викенд патувања и моменти на релаксација кои ќе ве наполнат со енергија.

Кој не ризикува, не профитира
Понекогаш се осмелувате да направите нешто што излегува од вашата рутина и безбедносна зона. Порано или подоцна ќе успее! Најлошо е да се каеш што никогаш не си пробал нешто.

Благодарност
Наместо постојано да се жалите за се што не сте задоволни, фокусирајте се на сè што имате и што ве прави среќни. Запомнете дека најважното нешто во животот е вистинската перспектива.

Поставете си цели
Планирајте што сакате да постигнете секој ден. Кога ќе сфатите на крајот од секој ден, недела, месец или година колку сте постигнале, ќе се чувствувате позадоволни и ќе имате огромно чувство за контрола над вашиот живот.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>