Top

Јапонија пред и после земјотресот

На 11-ти март (петок) во раните утрински часови Јапонија беше погодена од силен земјотрес (8,9 степени според Рихтеровата мерна единица). Епицентарот на земојотресот бил 40км североисточно од Токио, на 10 километри под дното на Тихиот Океан. Проценката на аналитичарите е дека во оваа природна катастрофа крајниот број на жртви ќе биде приближно 100.000.

Вчера објавивме едноставен постер со силна симболика со чие купување донирате средства за настраданите во несреќата. Денес, New York Times објави сателитски фотографии од погодените места. На линков можете да видите како изгледа Јапонското крајбрежје пред и после катастрофата. Фотографиите ги снимил GeoEye.

Кликнете ТУКА за да ги погледнете нашите денешни содржини.

Facebook FAN page
Оставете коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *