Top
Зошто жените сакаат зафатени момци?

Зошто жените сакаат „зафатени“ момци?

Момците кои веќе се во врска или брак имаат одреден шарм кој ја привлекува жената, а стручњаците тврдат дека причината за тоа е програмираниот мозок кој ги сака работите до кои е тешко да се допре или невозможно да се стигне. Барем така тврди Др. Томас Левис во својата книга „A General Theory of Love“.

Слична е ситуацијата и со другите работи кои ни се допаѓаат, па затоа е честа појавата да бараме нешто што е тешко достапно. Жените се во можност да го превртат целиот град само за да го најдат нивниот број од новиот модел на фустан или чевли.

Колку што е понедостапно, толку повеќе мислиме на тоа, па макар и на зафатено момче. Желбата го поттикнува хормонот кој е одговорен за среќата која нè принудува да си ја оствариме целта.

Автор: Ивана Витановска
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>