Top
Razvod

Нешта кои може да го зачуваат бракот од развод

Секое утро кога ќе се разбудите, дури и пред да ја испиете првата шолја кафе, можеби имате навика да го местите креветот.

Тоа е една од оние мали рутини што може многу да ви значат и да ви помогнат да се чувствувате организирано. На крајот на краиштата, ако ништо друго не правите совршено тој ден, барем совршено сте го наместиле креветот. Па, може да се разбудите едно утро и кога ќе дојдете од тоалетот, на големо изненадување, да сфатите дека вашиот сопруг го средил вашиот кревет, онака како што вие сакате. Ова изгледа како мала работа, но тоа е целиот концепт зад мантрата – правете мали работи често.

Според креаторите на оваа мантра, која потекнува од Институтот Готман, таа може многу ефикасно да го заштити вашиот брак од развод. Имено, малите гестови се оние кои придонесуваат за долгорочен успех. Така, кога вашиот сопруг ви го намести креветот тоа утро, тоа не беше замена за задолженоста што вообичаено ги правите. Се работи за тоа тој да одвои време да забележи за каква рутина се грижите и да ја преземе на себе. Да, малите нешта значат многу.

Добрата вест е дека има толку многу начини да му вратите на вашиот сопружник и да ја зачувате заедницата. Така, на пример, едноставното кажување „благодарам“ за работите што се случуваат секој ден, а кои обично ги земаме здраво за готово, може да направи голема разлика. Ова вклучува подготовка на вечера, изнесување ѓубре, носење на децата на училиште и назад. Покрај благодарноста, бакнежот и прегратката можат да бидат исто толку ефективни.

Иако многумина тврдат дека треба почесто да поминувате време сами со саканата личност, далеку од обврските на децата и домот, реалноста е дека за ова имате време само два пати месечно, а овие мали работи можете да ги правите секој ден и дека можам да ја изградам вашата врска. Затоа, додека се обидувате да ги завршите сите важни работи во текот на денот, не заборавајте да застанете и да обрнете внимание на ситниците. Тоа е навистина малку труд, а наградата што следи е неверојатна.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>