Top

Мали совети кои се важни за бракот

Многу парови ги започнуваат љубовните врски мислејќи дека ги очекуваат само среќни моменти. Истото важи и за многумина кои стапуваат во брак. Порано или подоцна, повеќето од нив сфаќаат дека љубовните врски не се само мед и млеко, туку сериозна свршувачка. Всушност, кога ќе размислите за тоа, ништо вредно не доаѓа лесно и не останува со вас, а исто така и среќата во бракот.

Ако сте сериозни во намерата вашиот брак да биде успешен, треба да знаете дека за тоа треба многу труд. Она што добро ќе ви дојде во целата приказна се мали корисни совети кои можат да ви помогнат да ја зајакнете вашата врска.

Правете нешто забавно заедно
Исклучително е важно како го поминувате времето со вашиот сопруг. Ако сте само случајни цимери кои живеат под ист покрив, така ќе биде и вашата врска. Покрај сите обврски кои ги имате во текот на денот, важно е да најдете време да направите нешто заедно. Тоа може да биде утринско трчање, заедничко туширање, одење во теретана, шопинг, подготовка на оброци или гледање филмови – што и да ве релаксира.

Имајте на ум дека никој не е совршен
Многу е лесно да се занемари фактот дека самите не сме совршени, ако се фокусираме само на маните на партнерот. Значи, свесноста дека покрај доблестите имате и свои маани, ќе ви овозможи да ги прифатите оние аспекти на личноста на партнерот кои можеби не ви се особено допаѓаат. На овој начин, ќе создадете место за простување во вашето срце, пред да изберете да се навредите.

Зборувајте за сè
Колку и да нагласуваат дека комуникацијата во бракот е важна, паровите се чини дека забораваат на тоа штом ќе се појави проблем. Брачната врска е изградена на цврсти основи на комуникација. Што и да ве мачи, нема подобра опција од разговор со партнерот. Не го задржувајте за себе и оставете го да зоврие во најлошиот можен момент.

Покажете љубов
Покрај тоа што ќе му кажете на вашиот сопруг дека го сакате, треба да му го покажете тоа. Не, не ви требаат скапи подароци за такво нешто. Можете да му ја покажете вашата љубов со начинот на кој се однесувате кон него. Помогнете му да не заборави нешто важно додека се подготвува за работа, потсетете го на роденденот на добар пријател или годишнината од бракот на неговите родители. Покажете му дека мислите на него и грижете се за работите што го засегаат.

Покажете му дека ја цените неговата работа
Никогаш не дозволувајте вашиот сопружник да се чувствува како да го земате здраво за готово. Не прескокнувајте да му се заблагодарите што отиде во пекара рано наутро за да ви го донесе омиленото пециво. Посочете како ви го среди денот кога ви сварил кафе. Без разлика колку минијатурен е неговиот потфат, секогаш изразувајте благодарност. Тоа само ќе го поттикне да направи повеќе и да работи повеќе.

Одржувајте романса
Заборавете на митот дека држењето за рака, бакнувањето, гушкањето и гушкањето се само за нови парови. Одржувањето на романтиката во живот е клучно за опстанокот на бракот. Никогаш не дозволувајте некој да ве убеди во спротивното. Најдете време за интимност, за водење љубов и за споделување страсти.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>