Top
brak-bez-seks

Како изгледа бракот без секс?

Разбирливо е дека љубовта и бракот одат заедно, но што е со сексот и бракот? Експертите велат дека тоа е сосема друга приказна. Истражувањата спроведени на оваа тема покажуваат дека бракот без секс е сè почест случај денес. Зошто доаѓа до тоа и како да се спречи исчезнувањето на сексуалниот живот во бракот?

Според резултатите од истражување на еден американски институт, 12% од брачните партнери не се сексуално активни во последните 3 месеци. Друга студија покажала дека во просек 20% од сопружниците немале секс во текот на изминатата година. Експертите за брак тврдат дека таквите резултати не се изненадувачки. Сексуалните терапевти откриваат дека односите поврзани со сексот се еден од најчестите проблеми на нивните клиенти.

Човечката сексуалност се менува со возраста и се развива, а сетоа тоа се случува во зависност од здравјето, хормоналните и другите промени во животниот стил со кои се соочуваме при стареење. Иако ваквите појави се доста чести, многу луѓе се загрижени дали нивниот сексуален живот и бракот се во неволја.

Што значи да се биде во брак без секс?
Дел од експертите тврдат дека брак без секс е оној во кој двојките имаат секс помалку од 9 пати годишно. Други истражувања велат дека недостатокот на секс може да биде безначаен и дека сето тоа зависи од сопствените параметри, навики и начин на живот. Не станува збор за тоа колку пати сопружниците имале секс, туку важно е како брачните другари ги доживуваат тие броеви. Некои луѓе имаат секс 2 пати годишно и тоа за нив е сосема во ред. Кај многу парови постои желбата за секс, но можеби поради големиот број на обврски тие немаат време да бидат интимен, иако тие би сакале. Во врска без секс, постои можност за вистинско нарушување помеѓу партнерите и тоа е тешко да се надмине.

Улога на либидото
Во долгите врски и бракови, ниското либидо често е една од причините за редок сексуален однос. Многу често, едниот партнер не сака да има секс толку често колку што посакува другиот, и поверојатно е дека тој е несреќен во врската. Многу луѓе претпоставуваат дека проблемите се јавуваат поради својствените разлики кај машкото и женското либидо. Иако се смета дека мажите сакаат повеќе секс, а жените помалку, истражувањата покажале дека ова не е правило. Но, верувањата за таквите стереотипи сè уште постојат и може да предизвикаат некои од главните емоционални проблеми во бракот.

Болест
Болките во грбот, артритисот и депресијата во ова време стануваат се почести и ова може да доведе до проблеми со сексуалниот живот. Истата болест може да биде таква што ќе ја ограничи сексуалната активност или одредени лекови може да ја намалуваат желбата за секс. Мажите често имаат еректилна дисфункција и треба да разговараат за тоа.

Зголемување на телесната тежина
Во 40-тите, одржувањето на линијата станува сè потешко и покомплицирано. Затоа, некои имаат проблеми со недостаток на доверба, особено оние кои почнуваат да се срамат од сопствените тела. Како што се менува нашето тело, се менува нивото на физичка привлечност.

Замор
Заморот е симптом на многу здравствени состојби, а исто така може да биде и пропратен ефект на многу лекови, но исто така и на модерниот живот воопшто. Квалитетен сон е од суштинско значење ако сакате да го зголемите либидото.

Стрес
Постојана тензија може да го нарушат вашиот сексуален живот, па дури и да предизвика хормонални пореметувања кои негативно влијаат врз либидото. Стресот е сега присутен во животот на секого и тоа се должи на многу обврски и брзото темпо на живот кое сите го живееме. За да се намали нивото на стрес, најдете ефективни начини за одмор.

Здодевност
Досега е една од најчестите причини за односите поврзани со сексот. Двојките кои се десет или повеќе години заедно забораваат на тоа што значи да се експериментира.

Гнев
Лошите емоции, лутината и сличните проблеми што постојат во рамките на односите исто така негативно влијаат на вашето либидо. Некои партнери може да се лути на својот сопружник со години поради лажење или мамење. Ваквите негативни емоции предизвикуваат многу фрустрации и проблеми на крајот.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>