Top
Potato Croquettes; Paula Deen

Воздушести топчиња од компири и кашкавал

Ако сте љубители на мезе, тогаш сигурно сте во потрага по нови рецепти. Денес ви презентираме супер рецепт кој брзо се подготвува.

Потребни состојки:
400g варени компири
70g рендан пармезан
80g салама или пршута
Парчиња кашкавал (колку што ќе направите бомбици)
Магдонос
Сол
Бибер
1 јајце
Презла

Начин на подготовка: Најпрво направете пире од сварените компири и во него измешајте ги сите состојки освен кашкавалот. Потоа правите бомбица и во секоја ставате парченце кашкавал. Потопете ги бомбиците во изматено јајце, па во презла и ставете да се печат на хартија на 190˚С, 25 минути.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>