Top
kompiri

Рецепт за палачинки од компири

Денес имаме супер идеја за оние кои сакаат да пробуваат нови рецепти.

Потребни состојки:
2 лажици бело брашно
800g компир
1 јајце
сол
црн пипер
масло
лебни трошки

Подготовка:
Сварете ги компирите, a потоа од нив направете пире (испасирајте ги). Во нив додадете ги брашното, јајцето и зачините. Соединете ја смесата (смесете ја со рака) и обликувајте палачинки. Палачинките се валкаат во лебни трошки и се пржат во загреано масло додека не заруменат од двете страни.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>