Top
oven_prv_znak

Зошто прв знак во хороскопот е Овен?

Сигурно сте забележале дека првиот знак во зодијакот со кој започнува астролошката прогноза е Овен. Дали сте се запрашале зошто е тоа така?

Сонцето изгрева и носи живот на Земјата. Доаѓа пролетта, а со тоа и родендените на децата на изгрејсонцето, на првиот знак на Зодијакот. Да се ​​биде роден како Овен, значи да се биде роден како победник.

Иако Марс, владетелот на знакот носи агресивна енергија, која може да биде деструктивна, само тој ги прави овните победници. Овенот сака да биде секогаш пред сите во сè. Меѓутоа, ова не е само натпреварувачки дух и љубов за победа, но и љубов за животот. Овенот владее со првата куќа на природниот хороскоп, што значи раѓање, енергија, динамика, почеток во животот

Во животот на Овенот сѐ се одвива според природниот редослед. Марс во првото поле му дава силна енергија на Овенот, секогаш го прави млад во душата, да се бори, да се движи, секогаш да е подготвен за акција, остварувајќи ги своите цели.

Овенот е секогаш подготвен да го признае поразот и да ја испружи раката на подобриот од себе. Тој е подготвен да направи сѐ што може за да победи, но победата за него не е победа ако не е заслужена. Тој е гладијатор во борба со лав.

Најдобрите спортисти, воини и освојувачи се родени во овој знак, или може да се каже дека Овенот е роден за да го направи она што го замислил.

Марс е планета која управувана и со знакот на Скорпија, но во тој знак сее смрт, додека во Овен создава живот. Да го немало Марс во Овен, животот на Земјата не би постоел. Нема да има звук, тонови, движења, бидејќи само овој знак ја има енергијата што вози сè.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>