Top
Sina-Roz-Boja0-2016-iLike-mk

„Розов кварц“ и „Спокојство“ се хит боите за 2016 година

За првпат „Pantone“ избра не една, туку две нијанси кои ќе ја одбележат наредната календарска година. Станува збор за дуо од бебешки нијанси на розова и сина боја, наречени „Розов кварц“ (Rose Quartz) и „Спокојство“ (Serenity).

„Розов кварц е моќна, а сепак нежна нијанса која пренесува сочувство и чувство на присебност. Додека пак, спокојство е бестежинска и воздушна, како распространетоста на синото небо над нас и нѝ носи чувство на олеснување и релаксација, дури и во турбулентни времиња.“ – се потенцира во извештајот на „Pantone“.

Леатрис Ајсмен, извршен директор во „Pantone“, изјави:

Ова е фузија на две нијанси. Има смиреност, но има и многу среќа во нив!

Sina-Roz-Boja0-2016-iLike-mk-000

Sina-Roz-Boja0-2016-iLike-mk-001

Sina-Roz-Boja0-2016-iLike-mk-002

Sina-Roz-Boja0-2016-iLike-mk-003
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>