Top
limon

Лимонот е корисен за здравјето

Лимонот е еден од најдостапните плодови и го има во текот на целата година. Богат е со витамин Ц кој го подобрува имунолошкиот систем, а има и неколку други важни придобивки од неговата употреба или консумација.

• Добар е за регулација на притисокот и за прочистување на крвта од насобрани токсини.

• Помага при вртоглавици.

• Позитивно влијае на расположението и ослободува од стрес.

• Ја враќа енергијата по напорен тренинг.

• Ги намалува проблемите со респираторниот систем и е особено корисен за луѓето кои страдаат од астма.

• Бидејќи е природен диуретик, спречува трупање на отрови во организмот и штити од воспаленија.

• Одличен е како антисептик. Гаргара со лимон ќе ве спаси од бактериите во устата и ќе ви обезбеди свеж здив.

• Помага при мамурлак. Само напијте се една чаша цеден сок од лимон.

• Лимонот е и одлично средство за дезинфекции на рани. Неколку капки лимон ќе ја дезинфицираат малата рана и ќе го запрат крварењето.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>