Top
Talog

Алтернативна намена на талогот од кафе

Една шолја од омиленото утринско кафе носи со себе многу повеќе позитивни страни од едноставниот факт дека ве расонува наутро.

Ако кафето ви е омилен утрински пијалок, веројатно барем еднаш сте помислиле дали е можно некако да се искористи неговиот талог.

Пилинг за тело
Со талог од кафе можете да направите луксузен пилинг за тело што ќе ја направи вашата кожа свиленкаста, мазна и сјајна. Сè што ви треба е талог од кафе, 1/4 чаша маслиново или кокосово масло, како и малку рендана кора од лимон. Оваа мешавина многу ефикасно ќе ги отстрани сите мртви клетки на кожата од вашето тело, ќе го зголеми протокот на крв во вашето тело и ќе ја направи кожата поцврста.

Прихрана на растенија
Можете да го користите целиот талог од дното на испиената чаша кафе за да направите дохрана за вашата градина. Талогот од кафе е одличен начин да се додаде во саксиите со цвеќе или во дворот каде што се засадени зеленчук или овошје, бидејќи талогот содржи состојки што им се потребни на растенијата.

За раст и против опаѓање на косата
Нанесете талог од кафе на горниот дел од главата и нежно масирајте со кружни движења на рацете. Кофеинот од кафето го стимулира растот на косата и спречува опаѓање на косата, и ја прави косата силна и сјајна.

Отстранување на непријатен мирис
Наместо сода бикарбона, која најчесто се користи за отстранување на непријатни мириси, можете да користите талогот од кафе кој ќе ги отстрани сите преостанати мириси од вашиот фрижидер, гардеробер или мијалник.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>