Top
sedenje

Седењето има лоши последици врз здравјето

Без разлика дали практикувате тренинг или не, предолгото седење има лоши последици врз нашето здравје. Ова го велат австралијски научници, кои советуваат луѓето почесто да се движат, па дури и да стојат. Студијата спроведена на Универзитетот во Квинсленд, докажала дека луѓето кои подолго стојат, имаат помал индекс на телесна маса, потенок струк и подобро ниво на холестерол и масти во крвта. Воопшто не треба да ги споменеме и болките во грбот, тешкотиите во стомакот и слично.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>