Top
Jajca-i-mleko-iLike-mk

Намирници кои може да ги користите и по истекот на рокот на траење

Секој од нас обрнува внимание на рокот на траење на намирниците кои ги користи. Но, дел од нив не му штетат на организмот дури и кога ќе помине нивниот рок. Тој не секогаш е показател на квалитетот на храната.

Јајца
Ако се чуваат во ладилник, нивниот рок на траење може да трае од 3-5 недели. Секогаш земајте од ладилникот само онолку колку ви требаат, бидејќи чувањето на собна температура може да ги расипе.

Млеко
Може да се пие и е здраво за употреба и до една недела по истекот на рокот на траење. Кога е расипано, млекото го менува мирисот, изгледот и вкусот.

Кечап
Ако кечапот го чувате во ладилник, тој може да го задржи својот квалитет и до 6 месеци. Тој и после рокот на траење е безбеден за користење, а кога е расипан, го менува мирисот.

Маслиново масло
Маслиновото масло трае и до две години, а за да ги задржи неговите хранливи состојки се препорачува да се чува на ладно и темно место, каде нема да се расипе.

Кисели краставички
Отворената тегла кисели краставички има рок на траење и до една година, ако се чува во ладилник. Истото важи и за маслинките.

Оцет
Оцетот речиси и нема рок на траење. Дури и кога има промени во бојата или се појави талог, безбеден е за користење.

Мед
Не ги губи своите својства со текот на времето и може да се користи додека не се потроши.

Кафе
Може да го користите и 3-5 месеци после означениот рок на траење. Зрната кафе не ги губат својствата ниту после половина година.

Зачини
Зачините како цимет, бибер, црвена пиперка ги задржуваат својствата и 2 години по истекот на назначениот рок на траење. Притоа е важно да ги чувате во стаклен сад, на ладно и суво место.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>