Top
nega-kosa

Храна која носи побрз раст на косата

Сигурно и вам ви се случило да ја скратите косата премногу и потоа да ви биде криво. Но, дали знаете дека има храна која значително го забрзува растот на косата?

Лосос
Лососот содржи незаситени Омега 3 масти кои ги зајакнуваат фоликулите на косата и помагаат да расте побрзо. Во овој вид риба, има многу од витамини Б12 и железо што ќе ја направат вашата коса поздрава.

Школки
Школки се златен извор на цинк кој ќе ја направи вашата коса полна со сјај. Оваа храна не е многу популарна за секого, но експертите велат дека не би било лошо да се јаде барем повремено.

Пилешко
Пилешкото содржи многу протеини и директно влијае на производството на кератин. Експертите велат дека, покрај пилешкото, добро е да јадеме и мисиркино.

Јајца
Јајцата ги содржат сите потребни елементи кои одговараат на косата, меѓу другото, и биотин. Биотин е додаток во исхраната кој го регулира губењето на косата. Во јајцата има многу амино киселини кои се потребни за косата.

Бадеми
Бадемот содржи витамин Е и активно влијае на растот и зајакнувањето на косата. Според докторскиот совет на дневно ниво, треба да се внесат околу 30 грама бадеми.

Семки од тиква
Семките од тиква содржат витамини Б1, Б2, Б3 и Б4. Тие влијаат на раст на косата и се препорачува редовно дневно внесување на семки, особено ако имате проблем со губење на косата.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>