Top

Добро утро (3-ти јули)

3-ти јули е 184-иот ден во годината според григоријанскиот календар (185-и во престапна година). Остануваат 181 денови до крајот на годината.

Настани:
321 – Римскиот император Константин I, првиот римски владетел со христијанска вера, ја прогласува неделата за ден за одмор и верски обреди.
1583 – Рускиот цар Иван Грозни го убива, во настап на гнев, својот син и престолонаследник Димитриј.
1881 – Под притисок на Велика Британија, Турција потпишува договор со Грција, со кој Грција ги добива Тесалија како и делови на Епир.
1900 – Полета првиот воздушен балон конструиран од Фердинанд Цепелин.
1995 – Југославија станува европски кошаркарски шампион.

Родени:
1423 – Луј XI, француски крал.
1883 – Франц Кафка, чешки писател.
1902 – Виторио де Сика, италијански филмски режисер и артист.
1934 – Славка Арсова, македонски поет, писател за деца.
1935 – Харисон Шмит, американски космонаут.
1942 – Најдо Георгиевски, македонски поет.
1948 – Вади Садех, либанско-австралиски поет.
1949 – Емилија Масларова, бугарски политичар.
1962 – Том Круз, американски актер.
1968 – Рамуш Харадинај, поранешен герилски водич на ОВК и поранешен премиер на Косово.
1971 – Џулијан Асанж, австралиски новинар и интернетски активист.
1980 – Тарас Данко, украински борач.
1987 – Себастијан Фетел, германски возач на Формула 1.

Починале:
683 – Папа Лав II, римски папа од 17 август 682 до 3 јули 683. По неговот избирање за папа, ја објавил анатемата против монотелитизмот, донесена на Шестиот вселенски собор. Во негово време биле потиснати Лангобардите.
1918 – Мехмед V, султан на Отоманската Империја.
1969 – Брајан Џонс, англиски музичар (поранешен член на The Rolling Stones).
1971 – Џим Морисон, американски музичар и поет, член и основач на The Doors.
1977 – Александар М. Волков, руски математичар и романсиер.


Извор: wikipedia

Станете наш facebook фан.
Оставете коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *