Top
topla voda

Зошто да пиете топла вода секој ден?

За добро здравје и доволна хидратација на организмот се препорачуваат 6-8 чаши вода во текот на еден ден. Топлата вода има повеќе корисен ефект врз нашиот организам, бидејќи така се ослободуаат сите штетни материи од телото.

◘ Пијте една чаша топла вода секој ден за ја прочистите кожата. Топлата водa особено се препорачува ако имате проблем со поспаност и акни.

◘ Топлата вода ги опушта мускулите, па нејзината употреба се наметнува како одлично решение за сузбивање на менструалните грчеви.

◘ Наутро, пред јадење и половина час по јадење напијте се чаша топла вода, бидејќи на тој начин ќе ја стимулирате работата на метаболизмот, а се решаваат и проблеми со воспаленија.

◘ Редовното пиење топла вода ја подобрува циркулацијата, потењето и исфрлањето на токсините од телото, со што се ослободува функцијата на црниот дроб и бубрезите.

◘ Редовното консумирање на топла вода помага при астма и нервозен стомак и има корисен ефект за оние кои имаат проблем со настинки и кашлање.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>