Top
pecurki

Зошто да јадете печурки?

Печурките се вообичаен додаток на многу вкусни јадења. Некои луѓе имаат навика да ги јадат печени, на скара со чинија свежа салата. Постојат неколку здравствени придобивки од јадењето печурки.

  • Портобело печурките изобилуваат со хранливата состојка цитин, која ги чисти артериите и во голема мера го намалува ризикот од срцеви заболувања.

  • Секојдневното јадење печурки го намалува ризикот од Алцхајмерова болест за 70%.

  • Истражувањата покажуваат дека печурките се богати со диетални влакна, кои помагаат за здравјето на срцето.

  • Шампињоните позитивно влијаат на зајакнување на имунолошкиот систем и помагаат при регулирањето на слободните радикали, кои го оштетуваат црниот дроб.

  • Секојдневното јадење печурки го намалува ризикот од појава на рак за 64%, особено ако ги консумирате комбинација со една шолја зелен чај.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>