Top
orevi

Зошто да јадете ореви?

Оревите се здрави бидејќи изобилуваат со корисни хранливи состојки, вклучуваат и полинезаситени масти, феноли, витамин Е, антиоксиданси и можат да имаат изненадувачко влијание врз целокупното здравје.

Јадењето само 5 ореви наутро носи изненадувачки здравствени предности.

  • Се намалува големината на струкот за повеќе од 1,27cm.
  • Се намалува шансата за развој на болести на срцето.
  • Се подобрува здравјето на мозокот
  • Се намалува холестеролот
  • Се зголемува бројот на сперматозоиди кај мажите
  • Се намалува ризикот од дијабетис
  • Превенција на рак
  • Ги зацврстуваат коските, кожата и ноктите.

Освен овие предности, тие со своите хранливи состојки и витамини го полнат телото со гориво до следниот оброк. Антиоксидансите во оревите го зајакнуваат срцето и се борат против слободните радикали ко се познати за предизвикување на болестите на срцето. Омега-3 масните киселини го намалуваат чувството на депресија и симптоми ADHD-а Органите почнуваат да работат подобро, го спречуваат зачепувањето на артериите и другите негативни влијанија на здравјето.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>