Top
zdrava-hrana

Знаци кои покажуваат дека ни е потребна промена во исхраната

Секој организам е различен. При воведување на нова навика во исхраната, дури и онаа што теоретски звучи како многу здрав избор, може да се случи едноставно да не одговара на нашето тело.

Како да ги препознаеме знаците за предупредување?

° Често губите контрола и јадете повеќе од што ви се јаде.
° Не се чувствувате добро и спремно физички.
° Постојано размислувате за храна.
° Морате постојано да се враќате од почеток, прекршувате некои дневни правила кои сте си ги задале за исхраната.
° Чувствувате вина кога ќе изедете нешто нездраво.

Не заборавајте дека балансот е најважниот чекор за здрава исхрана. Јадете почесто, помали количини. Пијте вода минимум 2л на ден. Газираните сокови заменете ги со незасладен чај. Овошјето и зеленчукот внесете ги во секојдневието. Силата сама ќе дојде, физички активирајте се постепено.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>