Top
vitamin_D

Знаци кои покажуваат дека имате недостаток на витамин Д

29Резултатите од едно истражување на Харвард покажало дека голем број луѓе во светот страдаат од недостаток на витамин Д. Ние самите исто така можеме да придонесеме за недостаток на витамин Д, ако не ја изложуваме нашата кожа на сонце и избегнуваме консумирање на храна богата со овој витамин, со што свесно се приближува кон оваа група на луѓе.

Витаминот Д се состои од 7 витамини кои се синтетизираат во кожата под влијание на сонцето, а нив најмногу ги има во рибини производи, месо, печурки и жолчки од јајца. Овој витамин игра важна улога во одржувањето на концентрацијата на калциум во нашето тело, придонесува за зајакнување на коските и здравјето на нашите заби. Исто така, има големо влијание во зајакнувањето на тонусот на мускулите.

Недостаток на витамин Д во вашето тело може да се детектира со следниве симптоми:

• Лошо расположение
• Често потење
• Болка во коските
• Чувство на слабост и замор
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>