Top
krastavica

Здравствени придобивки кои ги носи краставицата

Краставицата нуди единствена комбинација на лековити состојки. Таа има антиоксидантни, анти-воспалителни и антиканцерогени својства.

Помага за здравјето на срцето
Краставицата содржи калиум кој го намалува високиот крвен притисок. Поголемиот внес на овој минерал значително го намалува ризикот од срцев удар и други кардиоваскуларни болести.

Анти-воспалително дејство
Краставицата ги ублажува воспалителните процеси во телото.

Ја ублажува болката
Како што покажале студиите, краставицата традиционално се користи во лечење главоболка.

Хидрираат и однадвор и одвнатре
Краставицата се состои од 95,2% вода, што значи дека 141г краставица содржи дури 132мл вода. Тоа одговара на една петтина од вашиот дневен потребен внес преку храната.

Го намалуваат ризикот од рак
Краставиците имаат моќ да го намалат ризикот од некои видови рак и кардиоваскуларни болести.

Помагаат при слабеење
Краставицата е нискокалоричен зеленчук, при што се одлични при одржувањето телесна тежина.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>