Top
zacini

Зачини кои се корисни за здравјето

Зачините се незаменлив додаток на речиси сите јадења. Освен тоа, тие може да помогнат во лечење на одредени здравствени проблеми.

Ориганото помага при уринарни инфекции и за кратко време ќе ви помогне да се ослободите од нив. Пијте чај од оригано.

Ѓумбирот е особено корисен доколку патите од настинка или грип. Чај од ѓумбир исто така помага и при стомачни мачнини за време на патување.

Босилекот освен што е вкусен, помага кај проблеми на дишните патишта, па се користи за инхалации или како чај.

Кари зачинот е комбинација од куркума, чили, цимет и коријандер и е најздравата комбинација за зачини за вашето тело. Ги намалува маснотиите во крвните садови и со тоа штити од различни кардиоваскуларни болести.

Ленот е оодличен за прочистување на организмор, делува кај опстипација, но и помага за хидрирање на кожата.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>