Top
gjumbir voda

Вода со ѓумбир – сојузник на витката линија

Помеѓу сите рецепти за намалување на килограми кои се достапни на интернет, еден се издвојува по неговата ефикасност и брзи резултати – вода од ѓумбир (што многумина ја нарекуваат и јапонска вода). Водата од ѓумбир навистина гарантира резултати кога станува збор за губење на тежината. Таа помага да согорувате маснотии од најтврдокорните места и да изгубите тежина во најкус можен рок. Областа на колковите и стомакот, која е најтешко да се обликува, повеќе нема да биде ваша проблематична област.

За што друго е добра водата од ѓумбир?

- Го нормализира крвниот притисок
– Лечи инфекции
– Има антивоспалително средство
– Ја подобрува циркулацијата
– Го подобрува варењето и апсорпцијата на хранливи материи
– Лечи проблеми со варењето
– Го поддржува вашиот имунолошки систем
– Ја ублажува болката во зглобовите

Рецепт за вода од ѓумбир

Состојки:
1,5 л вода
Неколку тенки парчиња ѓумбир
малку сок од лимон

Подготовка: Истурете вода во тенџере и оставете да зоврие. Во меѓувреме, измијте го и излупете го ѓумбирот, а потоа исечете го на парчиња. Додадете ги парчињата во врелата вода и варете на средна температура додека не омекнат, потоа оставете го чајот да се излади, процедете, додадете малку сок од лимон и уживајте.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>