Top
med_limon_gjumbir

Утрински напитоци за детоксификација

Утринската детоксификација е убедливо најдобра, бидејќи се прави на “празен” стомак. Пред појадокот подгответе некој од овие рецепти и консумирајте ги веднаш по подготовката. 30мин после нив може да појадувате.

Мед со сок од лимон
• 1 чаша млака вода
• 2 лажици свежо исцеден сок од лимон
• 1 лажичка мед

Измешајте ги состојките и испијте го. Овој напиток подготвувајте го секое утро.

Мед со зачини
• 1 лажичка семе од коријандер
• 1см свеж ѓумбир
• 1/2 лажичка мед
• 1/2 литар изладена зовриена вода

Семето треба да е смелено, на тоа се додава сецканиот ѓумбир, и заедно се преливаат со млака превриена вода. Се цеди преку газа и на крајот се додава медот. Најдобро е да се консумира наутро, на празен желудник.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>