Top
limon_med

Утрински напитоци пред појадок

Наутро цревата се празни, а тоа овозможува подобра абсорпција на хранливи материи.  Токму затоа се вели дека утринската детоксификација е најдобра. Пред лесниот појадок подгответе некој од овие рецепти и консумирајте ги веднаш по подготовката. После 30мин е препорачливо да се појадува.

Мед со сок од лимон
1 чаша млака вода, 2 лажици свежо исцеден сок од лимон и една лажичка мед. Измешајте ги состојките и испијте го. Подготвувајте го секое утро.

Мед со зачини
1 лажичка семе од коријандер, 1см свеж ѓумбир, половина лажичка мед, половина литар изладена зовриена вода. Семето од коприва треба да е смелено, на тоа се додава сецканиот ѓумбир, па се прелива со подоладената превриена вода. Се цеди преку газа и на крајот се додава медот. Препорачливо е да се консумира наутро, на празен желудник.
Оставете коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *