Top
Сојузници на имунитетот

Сојузници на имунитетот

Со доаѓањето на ниските температури нашиот имунитет ослабнува, а честите промени во температурата влијаат врз нашиот организам поради што сме склони на настинки и грип. Кељот помага во зајакнување на црниот дроб кој е задолжен за чистење на токсините од организмот, а ѓумбирот ги прочистува дишните патишта.

 • Кељ за прочистување на црниот дроб
  Јакнењето на имунолошкиот систем започнува со чистење на црниот дроб кој е задолжен за детоксикација. Најдобра храна за црн дроб е кељ, брокула, зелка и зелена салата. Тие ја поттикнуваат работата на црниот дроб и го забрзуваат чистењето токсини од организмот.
 • Авокадо за настинка
  Авокадото позитивно влијае врз надбубрежните жлезди и го зајакнува имунитетот. Богато е со аминокиселини и здрави масти кои го врамнотежуваат нивото на хормони во организмот, го намалува ризикот од инфаркт и помага во регулација на крвниот притисок, а се препорачува и за луѓе кои се склони кон настинки.
 • Ѓумбир за плуќа
  Ѓумбирот е одлично средство за чистење на плуќата. Помага во прочистување на дишните патишта и синусите, на тој начин што го спречува дејството на токсините кои предизвикуваат инфекции. Може да се консумира како чај или да се користи како додаток во исхраната.
 • Овесна каша за намалување на лошиот холестерол
  Оваа каша е богата со витамин Е и бета-каротен, а тие влијаат врз зајакнување на имунолошкиот систем. Таа го зголемува дејството на антибиотиците, а изобилува со влакна кои го намалуваат нивото на лошиот холестерол во крвта.
 • Црна рибизла за вид
  Освен морковите и боровинките, и црната рибизла е одлична за вид. Богата е со антиоксиданси кои го подобруваат видот во темни услови, а содржи и пет пати повеќе витамин Ц отколку портокалот, што ја прави совршен сојузник на имунитетот.<
 • Јајца за сјајна коса
  Јајцата изобилуваат со железо и витамин Б12 кој го зајакнува влакното. Железото помага во борба со анемија, која најчесто предизвикува опаѓање на косата. Освен во исхраната, јајцата се одлични и во маска за коса бидејќи жолчката хидратизира, а белката ги отстранува вишокот маснотии.
 • Калинка за убава кожа
  Витаминот Ц го содржи во големи количини, a тој го зајакнува имунитетот и има анти-воспалително дејство, па токму затоа им се препорачува на астматичари. Освен тоа, калинката ја чува кожата од прерано стареење и ја подобрува циркулацијата.
 • Семки од тиква за здраво срце
  Овие семки се богати со магнезиум кој го намалув а крвниот приситок и ризикот од мозочен и срцев удар. Освен тоа, богати се со антиоксиданси, витамин Е и Б.Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>