Top
prosetka

Со чекорење до помалку килограми

Чекорењето е секојдневна активност чија погодност повеќето од нас не ја користат максимално. Тоа може да биде единствената физичка активност во текот на денот, но сепак можете да управувате со него, се разбира, со контрола на вашиот дневен внес на калории. Покрај тоа што помага да согорувате калории, одењето е одличен начин и за намалување на стресот. А со помал стрес полесно е да се изгубат килограми.

Еве кон што треба да се придржувате ако сакате да изгубите тежина со одење.

Обидете се да правите околу 15.000 чекори дневно
Можеби ви се чини дека ова е премногу, но ова го вклучува секој чекор направен во текот на денот. Обидете се да ја достигнувате оваа бројка секој ден. Ако го зголемите интензитетот на одење преку ноќ, ефектот ќе се удвои.

Шетајте најмалку 3 пати на ден по 20 минути
На овој начин, ќе дојдете полесно до посакуваниот број на чекори. Излезете на прошетка после ручекот, на тој начин ќе спречите поспаност и ќе бидете попродуктивни во текот на денот.

Одете по угорница најмалку 3 пати неделно
Додека се качувате по скали топите калории, но кога се качувате по нагорнина, мускулите се поактивни и правите повеќе напор, на тој начин можете уште подобро да ги обликувате вашите мускули, да го забрзате метаболизмот и да согорувате калории.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>